Na internetovém serveru YouTube je k dohledání nespočet videí, pojednávajících o na první pohled temné a tajemné „oblasti“ internetu, populárně nazývané „The Deep Web“. Při sledování těchto videí se většinou dozvíme, že jde o tajnou a skrze klasické prohlížeče nedostupnou část internetu, na které se, díky skrytí svých IP adres, pohybují obchodníci s drogami, nájemní vrazi, pedofilové, apod. Deep Web se stal terčem zájmu populární kultury a je často používán jako námět pro tzv. Creepy Pasty, čili mrazivé příběhy, kolující po dostupné části internetu, mající zprostředkovat stinnou stránku sítě. Je ale tento popis adekvátní?
Nejprve musíme opravit některé terminologické nepřesnosti. Název „The Deep Web“ označuje všechny internetové stránky, ke kterým nelze získat přístup skrze běžně používané internetové vyhledávače jako Google nebo Bing. Do kategorie Deep Webu tedy spadají i emailové účty nebo jiným způsobem zaheslované stránky. To, z čeho tvůrci Creepy Past čerpají inspiraci, by znalec nazval „The Dark Web“. Tento termín zahrnuje všechny tzv. Overlay Networks, ke kterým lze získat přístup pouze pomocí speciálního softwaru jako je například Tor. Ten dokáže zakódovat IP adresy a jiné informace, pomocí kterých lze uživatele vystopovat a umožňuje tedy absolutní anonymitu.
Právě z tohoto důvodu mohou odvážlivci, kteří se rozhodnou na území Dark Webu vkročit, narazit na stránky sloužící pro obchod s drogami nebo zbraněmi, nelegálně získané vládní dokumenty nebo fóra, na kterých uživatelé sdílejí kradené přístupní údaje k bankovním účtům. Krom toho ale může Dark Web stanovit útočiště pro aktivisty, anebo společenství zastávající nepopulární nebo pro mainstream přímo nežádoucí názory. Na Surface webu (klasicky dostupném internetu) si každý může vyhledat nespočet návodu a rad, jak se na Dark Web podívat a pokud si dá pozor, určitě se mu nic špatného nemůže stát. I když… kdo ví?