Syndromem vyhoření nejčastěji trpí osoby, u nichž se klade důraz na velkou zodpovědnost. Například učitelé, hasiči, lékaři. Jak tedy poznáte, že váš kolega, rodinný příslušník či prostý člověk trpí syndromem vyhoření?
Nechuť pracovat – jeden z nejčastějších a nejlépe pozorovatelných příznaků, projevuje se zhoršením pracovních výsledků, zhoršení vztahů na pracovišti i ztrátou soustředěnosti
Agresivita – je následek zhoršení vztahů s kolegy a může se projevit jak duševně tak v horších případech také fyzicky
Fyzické příznaky – projevují se v pozdějším stádiu a patří mezi ně problémy spánku, které vedou až k chronické únavě (snadno ji poznáte podle tmavých kruhů pod očima nemocného) a ztrátě chuti k jídlu, která vede ke ztrátě hmotnosti
Poruchy srdeční činnosti – vlivem stresu je na srdce nakládán obrovský tlak, který vede až k tachykardii
Ve zkratce, postižený v horším případě vypadá jako agresivní chodící mrtvola, která ztratila chuť do života a oplývá pesimismem.
Po odhalení příznaků je důležité započít správnou léčbu.
Léčba ve většině případů spočívá v navštěvování psychologů či terapeutů, někdy syndrom může propuknout v horším stádiu a jsou nutné i pravidelné návštěvy psychiatra. Syndrom vyhoření se dokonce často prolíná s jinými duševními poruchami, jako jsou bipolární porucha a jiné. Tato léčba může trvat pouze několik týdnů, někdy však i řadu let.
V jejím průběhu je velmi důležitá podpora rodiny a blízkých, která je v tomto procesu nesmírně důležitá. Bez ní se nemocný může cítit osamocený a nemusí nacházet dostatek motivace k léčení.
Dobrým způsobem, jak se zbavit této poruchy, je návštěva masáží, relaxačních center, pomáhá také jóga a meditace a v některých případech také změna zaměstnání. Nemocnému se tak nevrací staré a pro něj děsivé vzpomínky z předešlé práce a již zmíněné relaxační metody mu pomáhají odpoutat se od strachu.
A jakým způsobem je možné se proti syndromu vyhoření chránit?
Je důležité nechat svou mysl trochu odpočinout. Na to jsou perfektním nástrojem volnočasové aktivity, jako jsou různé druhy sportů, procházky, trávení volného času se svými blízkými a přáteli. Výbornou pomůckou jsou terapie, práce či už jen samotné žití se zvířaty, která lidem pomáhají snižovat intenzitu stresu. Choďte proto se svým psem na procházky, povídejte si se svým papouškem, nebo se pomazlete se svou kočkou.
Dále pomáhá si dobře rozvrhnout svůj čas. Snažte si zorganizovat čas jak na práci, tak i na odpočinek.
Dobré je také udržovat přátelské vztahy se svými kolegy. Zajděte si proto na oběd, nebo si po práci vyjděte na kávu. Snažte se být co nejméně sami, abyste se vždy měli komu „vypovídat“.
Syndrom vyhoření je velice vážná psychická porucha, která ve velice vážných případech a bez odborné pomoci může vést až k sebevraždě. Pamatujte proto, že je stejně důležité snažit se v tomto ohledu pomoci svým známým, jako pomoci sami sobě. Proto, když na sobě pocítíte některý z příznaků, neváhejte a řekněte si o pomoc. Věřte, že se vám jí dostane.