O tom, že člověk potřebuje k životu peníze, určitě není sporu. Je to naprosto stejná pravda jako ta skutečnost, že i když lidé peníze mít chtějí, nejednou je nemají. I když se třeba snaží sebevíc, ne vždy se podaří vydělat tolik, aby tím byly uhrazeny všechny životní náklady, aby se podařilo zaplatit za to, co dotyčný potřebuje nebo chce mít.
Jenže platit se v životě musí, a ne vždy se tedy dá finanční tíseň zvládat. I když se tato někdy dá vydržet, a to tak, že se zkrátka omezí výdaje, které nejsou naprosto nezbytné, jsou i situace, kdy ani to řešením není, kdy ani to nestačí. A co si počít pak?
Pak už se často dá jedině vzít nějaká půjčka, díky níž by se dalo zaplatit za všechno, co je potřeba, s tím, že se takové půjčené peníze později splatí, až zase bude z čeho.
Jenže to znamená, že člověk potřebuje jistotu, že bude po vzetí si půjčky skutečně na splácení mít. A nejen že tuto jistotu potřebuje žadatel o půjčku sám, ale přímo ji vyžadují i finanční instituce, jež půjčky nabízejí. Ty logicky chtějí, aby se jim půjčené peníze vracely, a proto vyžadují nejrůznější způsoby prokázání toho, že budou dlužníci vracet tak, jak mají. A když to člověk prokázat nesvede, má zkrátka smůlu a půjčky se nedočká.
Jenže to, že se finanční instituce nehrnou do půjčování těm, kdo nedokážou stoprocentně a nepochybně zaručit návratnost poskytnutých finančních prostředků, neznamená, že se ti neuspokojení zkrátka se svou bídou smíří. I ti – a možná především tito – si zkrátka půjčit musí. A když se nedočkají pomoci v bankách, přichází jim vhod hypotéka bez doložení příjmu. U této půjčky se totiž splácení zajišťuje zástavou nemovitosti, a to je dostatečná jistota na to, aby se tu žadatel dočkal třeba i velkých peněz na dlouhou dobu a s nízkými splátkami.
A proto si lidé nejednou právě takovou nebankovní hypotéku berou. Díky ní totiž mohou přečkat zlé časy, i když jim nikdo jiný pomoci nechce.