Ještě před několika lety se snad v každém městě dal najít obchod, v těch větších i více, se jménem jako Vše za 20,-, Vše za 35,-, Vše za 300,- https://www.pulo.cz/letni-vyprodej-phb-origins.php a podobně. Tyto byly hodně navštěvované, neboť lidé měli pocit, že tam nakoupí výhodně. A cože se tam prodávalo?
Našli jste zde prakticky veškeré zboží, s výjimkou potravin. Obvyklé bylo například nejrůznější oblečení, dekorace, ale i dětské hračky. Ovšem oděvy byly z celé této komodity nejprodávanější. Mnoho lidí se pak ptalo, jak mohly tyto obchody dosahovat zisku, když vše nabízeli za tak nízkou cenu?
Odpověď je poměrně jednoduchá. Naprostá většina zboží, které tam bylo možno zakoupit, mělo hodnotu menší než je cena, za kterou bylo prodáváno. A těch pár kousků, které ji měly větší, už skutečně nikoho nevytrhlo.
Důležitá však byla samozřejmě i prezentace. Cílem bylo vyvolat v lidech dojem, že skutečně nakupují výhodně, a že ve skutečnosti by za dané věci utratili více, kdyby je koupili jinde. To sice byla pravda, avšak neukazuje celý obraz.
Co se totiž obvykle nedodává, je fakt, že ony prodávané věci byly skutečně v naprosté většině případů nízké kvality a popravdě, pokud se nejednalo o dekoraci, kterou jednoduše postavíte, a pak z ní jen jednou za čas utřete prach, moc dlouho nevydržely. To platilo zejména o dětských hračkách.
A to byla právě i jedna z příčin toho, že tyto obchody skončily. Většina lidí pochopila, že je důležité mít alespoň nějakou kvalitu. K čemu je tričko, které se hned roztrhne? K čemu hračka, která se hned rozbije? Ano, v jiném obchodě zaplatí víc, avšak zakoupené věci vydrží déle.
Samozřejmě toto neplatilo ani zdaleka o všech. Stále se našli lidé, zejména z nižších sociálních vrstev, kteří nákupy v těchto obchodech milovali, a litovali, když skončili.
Avšak přiznejme si, že ač tam každý z nás alespoň jednou zašel, rozhodně nám nijak nechybí. Koneckonců, nepotřebné haraburdí můžeme koupit i jinde.